آرایش صورت

آماده سازی پوست برای آرایش

آماده سازی صورت قبل آرایش

مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ

اصطلاح زیرسازی یا مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ برای همه خانم هایی که به آرایش کردن علاقه دارند، آشنا است. با توجه به تجربه میکاپ آرتیست ها حتی اگر فرد بهترین آرایش را انجام داده باشد؛ ولی زیرسازی برای انجام این آرایش انجام نداده باشد؛ آرایشی که انجام داده یا ماسیده می شود و یا روی پوست، پوسته پوسته خواهد شد. 

اصطلاحی زیرسازی صورت، به زبان ساده تر آماده کردن پوست برای آرایش است. همانطور که می دانید انسان ها دارای پوست خشک، چرب، معمولی و مختلط هستند. اما همگی این پوست ها برای رسیدن به یک آرایش مطلوب، باید به ویژگی های پوست نرمال برسند. 

این آماده کردن پوست در هر کدام از انواع پوست روش های خاص خود را دارد و موضوع این مقاله نیز مراحل آماده سازی پوست قبل از آرایش خواهد بود.

آماده سازی پوست معمولی برای میکاپ

آماده سازی پوست معمولی برای میکاپ

با توجه به معمولی بودن پوست مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ ساده می شود. برای آماده سازی پوست کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

آماده سازی پوست خشک برای میکاپ

Preparation of dry skin for make up

پوست خشک در ساختار خود چربی بسیار کمی دارد به شکلی که در اغلب قسمت های پوست نظیر گوشه لب ها و یا در پره های بینی، شاهد پوسته هایی خواهید بود. در صورت عدم رسیدگی به این نوع پوست، در کوتاه مدت شاهد دیده شدن چین و چروک های عمیق پوستی خواهید بود. صاحبین این پوست ها خیلی زودتر از آنچه تصور می کنید، لک و کک و مک را تجربه می کند. پس بهتر است به صورت روزانه روتین مناسبی جهت چرب کردن پوست خود داشته باشید. اما مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ برای پوست های چرب چندان طولانی نخواهد بود.

- پوست خشک را به درستی بشویید

در گام اول پوست خود را با یک شوینده مخصوص پوست خشک، شستشو دهید. دقت کنید PH شوینده برای پوست شما مناسب باشد. صابون ها گزینه های مناسبی برای شستن پوست نیستند و سعی کنید شوینده ای را انتخاب کنید که بعد از شستشوی صورتتان خشکی پوستتان را افزایش ندهد.

- از تونر مناسب پوست خشک استفاده کنید

در ادامه باید از یک تونر یا تونیک مناسب استفاده کنید تا آلودگی های موجود در سطوح زیرین پوست را بیرون بکشد. سعی کنید از تونرهای استفاده کنید که در ساختار خود چربی داشته باشد و آبرسانی پوست را انجام دهد.

- پوست خشک را مرطوب کنید

در مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ، استفاده از کرم مرطوب کننده با چربی کافی را پیشنهاد می کنیم. در گذشته به این کرم ها، چرب کننده دست و صورت نیز گفته می شود. به جای کرم مرطوب کننده می توانید از آبرسان های پوست نیز استفاده نمایید.

- کرم ضد آفتاب مناسب با پوست خشک بزنید

در ادامه توصیه می شود که به جای کرم پودر و یا قبل از آن از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. این کرم ها پوست شما از آسیب های اشعه UV خورشید مصون می دارند. این آسیب ها خود را در قالب کک و مک نشان خواهد داد.

- گوشه های لب را چرب کنید

در صورتی که گوشه لب هایتان خشکه زده یا پوسته پوسته شده است می توانید از بالم لب استفاده کنید و استفاده مکرر از آن این پوسته ها و خشکه ها را از بین می برد.

آماده سازی پوست چرب برای میکاپ

آماده سازی پوست چرب برای میکاپ

می رسیم به افرادی که پوست چربی دارند. این افراد برای داشتن پوستی زیبا و شفاف کار سختی در پیش دارند. این افراد به دلیل تولید چربی بیش از اندازه توسط غدد زیر پوستی، دچار جوش های چرکی می شود. جوش هایی که گاه آثاری در فالب لک های قرمز و قهوه ای روی پوست صورت به جای می گذارند. پوست این افراد اغلب برق می زند و تعریق زیادی دارند. علاوه بر داشتن یک روتین منظم جهت کاهش چربی پوست و پیشگیری از جوش زدن باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا غدد، چربی کمتری تولید نماید

- پوست چرب به خوبی و کامل بشویید

برای اینکه آرایش به صورت هر چه بهتری بر روی پوست بنشیند بهتر است ابتدا صورت خود را از هرگونه کثیفی و آلودگی پاک کنید. بعد از انجام شستشو که معمولاً این کار را نیز افراد به روش های مختلف انجام می دهند؛ مثلاً یکی با آب و ژل، دیگری با آب و فوم، و یا حتی برخی با شیر پاک کن انجام می دهند پوست را برای جذب هرگونه مواد آرایشی آماده می کنند. در این شستشو باید دقت کنید که PH شوینده نسبت به پوست مناسب باشد. این شستشو چربی لایه رویین پوست را از بین می برد.

- از تونر مخصوص پوست چرب استفاده کنید

پوست چرب دارای منافذی است که چربی تولید می کند. تونر توانایی این را دارد که چربی نهفته شده در این منافذ را از بین ببرد؛ چرا که این تونرها دارای الکل هستند.

- پوست چرب را نیز مرطوب کنید

بله مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ پوست چرب نیز نیاز به مرطوب کننده دارد. تفاوتی ندارد که پوست شما نیز باید آبرسانی شود. البته آبرسان استفاده شده در پوست شما باید کمترین میزان چربی را داشته باشد. به عبارتی سراغ برندهایی بروید که فری اویل (Free Oil) باشد. این مرطوب کننده ها تنها رطوبت مورد نیاز پوست را تأمین می کند تا کرم پودر و پنکک روی پوست شما بخوابد. به یاد داشته باشید؛ اگر پوست شما به خوبی شستشو داده شود، ممکن است خشکی سطح رویی پوست، اجازه نشستن آرایش روی پوست را ندهد.

- از پرایمر جهت پوشاندن نقص های پوست استفاده کنید

قبلا هم گفته شد که پوست چرب اغلب دارای جای جوش در قالب لک های قرمز و قهوه ای رنگ است. از این رو توصیه می شود قبل از هر کاری به کمک پرایمر تمامی این نقص ها را پوشش دهید.

- استفاده از ضد آفتاب مخصوص پوست چرب را فراموش نکنید

برخی به اشتباه در مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ از ضد آفتاب استفاده نمی کنند؛ به طور قطع این روش اشتباه است. مهم ترین بخش زیرسازی صورت همین استفاده از ضد آفتاب مناسب برای پوست هر فرد می باشد.  پوست ها چرب در معرض نور خورشید، گرم شده و غدد شروع به تولید چربی می نمایند. از این رو افرادی که پوست چرب دارند باید از کرم ضد آفتاب مخصوص پست چرب استفاده کنند. این کرم های ضد آفتاب، چربی کمی دارند و از این رو برای پوست آسیب زا نخواهند بود.

مراحل آماده سازی پوست مختلط قبل از میکاپ

مراحل آماده سازی پوست مختلط قبل از میکاپ

در جواب به اینکه پوست مختلط چگونه پوستی است باید گفت که افرادی که پوست مختلط دارند نشانه های پوست چرب و خشک را به صورت همزمان دارند. آن ها اغلب در قسمت بینی تا چانه نشانه های پوست خشک را داشته و در قسمت گونه و پیشانی نشانه های پو.ست چرب را نشان می دهند. 

این افراد زمانی که پوست خود را با لوازم آرایشی مخصوص پوست چرب آرایش می کنند، در قسمت گوشه های بینی و گوشه های لب دچار مشکل می شوند. در زمان استفاده از لوازم آرایشی مخصوص پوست خشک نیز، خیلی زود شاهد جوش های بیشتر در گونه ها و شقیقه خود هستند. از این رو کار سختی در مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ خواهند داشت. برای این کار بهتر است مراحل زیر را طی نمایید:

- پوست خود را شستشو دهید

بهتر است از دو شوینده متفاوت برای شستن پوست خود استفاده کنید. در صورتی که توانایی انجام این کار را به لحاظ مالی و زمانی ندارید یک شوینده نرمال خریداری کنید و از آن استفاده نمایید. دقت کنید که PH آن نرمال باشد و قسمت های چرب را به خوبی شستشو دهید. پوست را با یک حوله خشک کنید.

- از تونر مناسب استفاده کنید

پیشنهاد می کنیم یک تونر مخصوص پوست خشک و یک مدل برای پوست چرب داشته باشید. اما هستند تونرهایی که برای پوست نرمال طراحی شده اند. این تونرها ویتامین های مخصوص پوست را به آن تزریق می کند.

- حتما دو مدل کرم مرطوب کننده داشته باشید

حتی اگر شوینده و تونر مناسب پوست معمولی دارید، در مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ، در مورد مرطوب کننده حساس باشید. قسمت های خشک پوست را به خوبی با کرم مرطوب کننده با چربی، چرب کنید. به قسمت های چرب پوست خود تنها آبرسان یا مرطوب کننده بدون چربی بزنید. دقت کنید استفاده از مرطوب کننده مناسب به داشتن پوستی زیبا کمک خواهد کرد؛ چرا که استفاده از مرطوب کننده شرایط را برای نشستن پنکک و کرم پودر آماده می کنند. 

حتما در قسمت گوشه لب ها و پره های بینی به خوبی از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا احتمال ماسیده شدن آرایش به صفر برسد.

- پرایمر استفاده کنید

بدیهی است که در قسمت شقیقه و گونه های جای جوش دارید که بهتر است به کمک پرایمر آن را پوشش دهید. در مورد قسمت های خشک تنها پوسته پوسته شدن را شاهد هستید که به کمک مرطوب کننده یا بالم لب رفع می شود.

جمع بندی

در این مقاله به مراحل آماده سازی پوست قبل از میکاپ پرداختیم. و تلاش داشتیم انواع پوست را معرفی کرده و نحوه آماده شدنتان برای آرایش را توضیح دادیم. دقت کنید تمامی فرایند آماده سازی برای این انجام می شود که پوست برای داشتن آرایشی بهتر به حالت نرمال نزدیک شود. لوازم آرایشی استفاده شده می تواند ایرادات پوست را پوشش داده و به زیبایی شما بی افزاید. در انتهای کار می توانید از لوازم آرایشی مناسب با هر نوع پوست استفاده نمایید. لازم به ذکر است که لگراند تمامی لوازم مورد نیاز شما جهت آماده کردن پوستتان را در فروشگاه اینترنتی خود به فروش می رساند.

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *