آرایش صورت, پنکک, کرم پودر

روش تشخیص نوع پوست

روش تشخيص نوع پوست

همانطور که می دانيد هر انسان با توجه به ويژگی های ژنتيکی و محيطی دارای نوع خاصی از پوست است. در صورتی که نوع جنس پوست را درست تشخيص دهيد به خوبی می توانيد از آن نگهداری کنيد. در صورتی که در تشخيص نوع پوست دچار اشتباه شويد، بديهی است که در مدت زمان بسيار کوتاه شاهد چندين برابر شدن مشکلات پوستی و حتی اضافه شدن مشکلات جديد خواهد بود.

چرا بايد جنس پوست را تشخيص دهيم؟

چرا باید نوع پوست را تشخیص دهیم؟

تشخيص نوع پوست در موارد زير به ما کمک خواهد کرد:

 1. انتخاب محصولات مناسب آرايشی و بهداشتی:
  هر نوع پوست نيازهای خاصی دارد. با دانستن جنس پوست خود، می توانيد محصولات آرايشی و بهداشتی مطابق با آن را انتخاب کنيد. به عنوان مثال، افراد با پوست چرب به محصولاتی با ويژگی کنترل چربی نياز دارند، در حالی که افراد با پوست خشک به محصولات مرطوب کننده و نرم کننده احتياج دارند.
 2. جلوگيری از مشکلات پوستی:
  اگر نوع پوست خود را ندانيد و محصولات مناسبی برای آن استفاده نکنيد، ممکن است با مشکلات پوستی مانند جوش ها، لک های قرمز رنگ، خشکی يا چروک ها روبرو شويد.
 3. حفظ سلامت پوست:
  مراقبت مناسب از پوست به حفظ سلامت و جوانی آن کمک می کند. با دانستن جنس پوست و استفاده از محصولات مناسب، می توانيد پوست خود را جوان نگه داريد.
 4. تنظيم آرايش بهتر:
  دانستن نوع پوست به شما کمک می کند تا محصولات آرايشی مناسبی را انتخاب کنيد. محصولات آرايشی که با پوست شما تطابق دارند، زيباتر از آنچه تصور می کنيد روی پوستتان می نشينند و زيبايی طبيعی به همراه خواهد داشت. در ضمن لوازم آرايشی نامتناسب با جنس پوست، مشکلات پوستی را افزايش می دهد.

انواع جنس پوست که بايد بشناسيم

 همه افراد با توجه به ژنتيک، وضعيت هورمون ها، منطقه آب و هوايی و … جنس پوست خاصی دارند؛ اما به صورت کلی دسته بندی پوست از نظر جنس در قالب زير قرار می گيرد:

پوست نرمال

normal skin

پوست چرب

oily skin

پوست خشک

پوست خشک

پوست ترکيبی

در اين نوع پوست، بخش های مختلف صورت ممکن است ويژگی های مختلفی داشته باشند.
به عنوان مثال، منطقه ميانی صورت معمولاً چرب و مناطق ديگر خشک يا نرمال هستند.

پوست ترکيبی

پوست حساس

پوست حساس به عوامل خارجی نظير محصولات آرايشی، آفتاب، يا مواد شيميايی حساسيت نشان می دهد و ممکن است با قرمزی، خارش، يا التهاب روبرو شود.

پوست حساس

روش گام به گام برای تشخيص جنس پوست

 در ادامه ساده ترين روش تشخيص نوع پوست را با هم بررسی می کنيم:

 1. ابتدا پوستتان را با يک پاک کننده ملايم تميز کنيد. تا از هرگونه آرايش و آلودگی ها، چربی يا گرد و غبار پاک شود.
 2. پوست را با حوله ای نرم خشک کنيد. در اين مرحله، از مصرف مرطوب کننده يا سرم پوست خودداری کنيد تا پوست به حالت طبيعی خود برگردد.
 3. به پوستتان حداقل يک ساعت وقت دهيد تا به حالت طبيعی خود بازگردد.
 4. پس از يک ساعت، به پوستتان نگاه کنيد و ويژگی های آن را بررسی کنيد.

به احساس خود اعتماد کنيد

در تشخيص نوع پوست به احساس خود اعتماد کنيد. با يک يا چند بار بررسی پوست صورت خود می توانيد تشخيص دهيد که پوست شما چه جنسی دارد و يا حتی در کدام قسمت ها چربی يا خشکی پوست بيشتر احساس می شود. برای اين کار می توانيد موارد زير را چک کنيد:

پوست خشک:

تفاوتی ندارد چه زمانی از روز باشد، زمانی که روی پوستتان دست می کشيد، پوست شما کاملاً خشک است. در صورتی که شاهد پوسته پوسته شدن پوست در قسمت هايی از صورت هستيد و می توانيد اين پوست ها را به راحتی جدا کنيد، پوست شما خشک است. زمانی که ظاهر پوست خود را نگاه می کنيد کاملاً بدون چربی، دارای چين و چروک هايی هرچند ظريف و بدون جوش است.

پوست چرب:

در مرحله اول پوست چرب بسيار شفاف و براق است. روی اين پوست اغلب جوش وجود دارد، حال اين جوش ها ممکن است چرکی باشد که نشان از اوج توليد چربی در پوست است. زمانی که پوست خود را لمس می کنيد پوست چرب، نرم و مرطوب به نظر می آيد. مهمترين نشانه پوست چرب، جوش زدن است.

پوست حساس:

پوست حساس به عوامل خارجی حساسيت نشان می دهد. با لمس پوست ممکن است پوست قرمز شده، بسوزد و به سرعت به عوامل محيطی و محصولات آرايشی و بهداشتی واکنش نشان دهد.

نحوه مراقبت از پوست چرب چيست؟

نحوه مراقبت از پوست چرب چيست؟

حال که در تشخيص نوع پوست موفق بوده ايد، بايد يک روتين پوستی منظم داشته باشيد. پوست های چرب شايد کمتر دچار چين و چروک شوند اما اگر رسيدگی درستی نداشته باشيد، جوش های مختلف اعم جوش سر سفيد، سر سياه و جوش های چرکی زيبايی پوست شما را از بين می برند. اين جوش ها نه تنها باعث ايجاد حفره هايی در پوست می شوند بلکه آثاری همچون جای لک قرمز و سياه نيز ايجاد می کنند. در ضمن وجود جوش های چرکی، آرايش کردن را برای شما سخت خواهد کرد. از جمله روتين های پوستی که برای پوست چرب توصيه می شود به موارد زير می توان اشاره داشت:

 • مراجعه به متخصص پوست
  اگر پوست شما از حالت نرمال چربی بيشتری توليد می کند، حتماً بايد به پزشک متخصص مراجعه کرده و از درمان های تجويز شده استفاده کنيد. بعد از اينکه توليد چربی در پوست شما به حد قابل قبولی رسيد، می توانيد با استفاده از روتين پوستی، مشکلات به وجود آمده قبلی را رفع کرده و از تشديد مجدد توليد چربی در پوست پيشگيری نماييد.
 • شستشو پوست به صورت منظم
  پوست چرب بايد دو بار در روز با پاک کننده های ملايم شستشو داده شود. از پاک کننده های به غير از صابون با pH متعادل استفاده کنيد تا از ترشح چربی اضافی جلوگيری شود. در روی بسته بندی لوازم بهداشتی ثبت شده است که اين محصول برای چه نوع پوستی مناسب است و به شما پيشنهاد می کنيم از پنکک مناسب با پوست چرب استفاده کنيد. البته نبايد فراموش کرد که شستشوی بيش از حد پوست چرب، نتيجه کاملاً عکس دارد و موجب ترشح بيشتر چربی خواهد شد. از اين رو به شما شستشوی بيش از دو بار در روز را توصيه نمی کنيم مگر در مواقع خاص.استفاده از تونر بعد از هر بار شستشو بعد از شستشو، از يک تونر ملايم استفاده کنيد تا پاکسازی را در لايه های عميق تر پوست انجام داده و چربی پوست را متعادل نمايد. تونرهای حاوی اسيدهای آلفا هيدروکسی (AHA) يا بتا هيدروکسی (BHA) می توانند پوست چرب را بهبود بخشند و از توليد چربی مضاعف پيشگيری نمايند. تونرها اغلب دارای فرمولاسيونی هستند که به طراوت پوست کمک می کنند و از اين رو بعد از شستشو با تونر در پوست احساس خشکی نخواهيد کرد. برای استفاده از تونر، يک پد آرايشی استفاده کنيد و بعد از آغشته کردن چند قطره تونر، آن را روی پوست بماليد. به اين شکل تمامی آلودگی ها از سطح پوستتان پاک خواهد شد.
 • استفاده از سرم مخصوص پوست چرب
  بعد از پاکسازی عميق پوست صورت، بايد از سرم پوستی، مناسب پوست چرب کمک بگيريد. اين سرم ها انواع بسيار متنوعی دارند؛ اما بهترين آن ها برای پوست چرب، سرم آبرسان است. اين سرم ها معمولاً حاوی موادی مانند اسيد هيالورونيک هستند که به پوست کمک می کنند، آب را به خود جذب کند. در صورتی که از جای جوش و لکه های تيره ناشی از جوش رنج می بريد، می توانيد از سرم روشن کننده کمک بگيريد. سرم های روشن کننده با ترکيباتی مانند ويتامين C به روشن شدن پوست و از بين رفتن بقايای لکه ها کمک می کنند.
 • استفاده از مرطوب کننده يا آبرسان
  مرطوب کننده بايد بخش مهمی از مراقبت از پوست چرب باشد. انتخاب يک مرطوب کننده مناسب با فرمولاسيون غير چرب و مخصوص پوست چرب می تواند به کاهش درخشش و نرم تر شدن پوست کمک کند. دقت کنيد منظور ما از مرطوب کننده، کرم های دست و صورت معمولی نيست، بلکه اين محصولات شبيه به آبرسان عمل می کنند. کرم های چرب کننده، پوست را سنگين کرده و منافذ پوست را می بندند و باعث براق شدن و توليد چربی بيشتر می شود.
 • استفاده از ماسک های خاک رس
  يکی از روش های مفيد برای جذب چربی اضافی پوست، استفاده از ماسک های خاک رس است. اين ماسک می تواند چربی را جذب و پوست را تميز کند. ماسک خاک رس، حاوی مواد معدنی مفيدی مانند سيليسيم و آلوئه ورا است. خاک رس به شکل قابل توجه چربی و آلودگی های پوستی را جذب می کند. با استفاده از اين ماسک ها، می توان به تميز کردن عميق منافذ پوست کمک کرد و ماسک خاک رسمی تواند از توليد چربی بيشتر جلوگيری کرده و پوست را نرمال نمايد. در ضمن خاک رس برای از بين بردن سلول های پوستی مرده موثر است.
 • مراقبت از ناحيه چشم
  ناحيه چشم در پوست چرب چين و چروک بيشتری دارد؛ بنابراين، استفاده از کرم های چشم مرطوب کننده و محصولات ضد چين و چروک می تواند برای پيشگيری و حتی درمان اين مشکلات مفيد باشند. اين کرم ها حتی از بروز تيرگی های اطراف چشم پيشگيری می کنند.
 • پاکسازی منظم پوست
  پوست چرب نياز به پاکسازی منظم دارد. انجام پاکسازی صورت توسط لوازم آرايشی و بهداشتی نظير لايه بردارها امکان پذير است؛ اما اگر جوش ها اثرات نامطلوبی روی پوست شما به جای گذاشته اند، ناچار خواهيد بود برای درمان پوست از روش هايی نظير ميکرودرم و ميکرونيدلينگ استفاده نماييد. البته روش های ديگری نيز برای اين کار وجود دارد که توسط پزشکان پوست توصيه و انجام می شوند.
 • استفاده از ضدآفتاب مناسب پوست چرب
  پوست های چرب نياز به محافظت در برابر اشعه های مضر UV دارند؛ بنابراين، از يک کرم ضدآفتاب مناسب و بدون چربی استفاده کنيد. دقت نماييد که کرم ضد آفتاب بايد هر چند ساعت يکبار (روی بسته بندی محصول درج شده است) تجديد شود تا محافظت از پوست به خوبی انجام گيرد.
 • استفاده از لوازم آرايشی مناسب پوست چرب
  به عنوان فردی که پوست چرب داريد؛ بايد در انتخاب لوازم آرايشی دقيق باشيد؛ مخصوصاً لوازمی که به صورت مستقيم با پوست شما در ارتباط هستند. از اين رو کرم پودر مناسب پوست چرب و پنکک مخصوص پوست چرب تهيه کرده و استفاده نماييد. اين لوازم آرايشی فاقد چربی هستند و باعث بسته شدن منافذ پوست نمی شوند.

نحوه مراقبت از پوست خشک چيست؟

What is the way to care for dry skin

اگر در تشخيص نوع پوست متوجه شديد که پوست شما خشک است، کمتر با مشکلات مربوط به جوش زدن پوست دست و پنجه نرم می کنيد؛ اما در عوض اين خشکی پوست است که شما را آزار می دهد. بعد از هر بار شستشو احساس می کنيد پوست شما کشيده شده است و خيلی زودتر از آنچه فکر می کنيد با چين و چروک های پوستی مواجه می شويد. از اين رو با داشتن يک روتين پوستی مناسب می توانيد از پيری زودرس پوست پيشگيریکرده و لطافت و نرم را به پوست خود هديه دهيد. از جمله مهم ترين فعاليت هايی که در روتين پوست خشک بايد رعايت شود، شامل موارد زير است:

 • مراجعه به پزشک
  اگر پوست شما به شدت خشک است و التهاب دارد بهتر است که به پزشک مراجعه کنيد. بديهی است که برای فعال کردن غدد چربی در پوست نياز به درمان داريد و اين کار با روتين های معمولی امکان پذير نخواهد بود.
 • شستشوی پوست با پاک کننده های ملايم
  برای شستشوی پوست خشک از تميزکننده های ملايم استفاده کنيد. لطفا دقت داشته باشيد که صابون ها، رطوبت طبيعی پوست را گرفته و آن را خشک تر می کنند. از آب گرم برای شستشو استفاده نکنيد، زيرا آب گرم می تواند پوست را خشک کند. برای انتخاب لوازم شوينده بهتر است به بسته بندی آن دقت کنيد و حتماً از شوينده هايی کمک بگيريد که برای پوست خشک طراحی شده اند. در فرمولاسيون اين شوينده ها از روغن های طبيعی استفاده شده است.
 • استفاده از تونر مناسب
  بعد از شستشو، از يک تونر مناسب برای پوست خشک استفاده کنيد. تونر می تواند به تعادل pH پوست کمک کند و لايه های عميق تر پوست را پاکسازی نمايند.
 • استفاده از مرطوب کننده
  انتخاب يک مرطوب کننده با روغن های غنی مانند روغن آووکادو، روغن نارگيل، يا گليسيرين می تواند به پوست خشک کمک کند. مرطوب کننده را بر روی پوست تميز خود بزنيد و به آرامی ماساژ دهيد. بهتر است از مرطوب کننده هايی استفاده کنيد که حاوی هيالورونيک اسيد، سراميدها، گليسيرين و ويتامين های گروه B هستند.
 • استفاده از ماسک های مرطوب کننده
  می توانيد از ماسک های مرطوب کننده برای تقويت نرمی و رطوبت پوست استفاده کنيد. ماسک های حاوی موادی مانند آلوئه ورا، هيالورونيک اسيد و ويتامين E مفيدند.
 • لايه برداری کنيد
  با لايه برداری می توانيد لايه مرده و خشک پوست را برداريد و به اين شکل پوست، برای ساخت لايه جديد، کلاژن بيشتری ترشح می کند. همين امر از بروز چين و چروک درپوست پيشگيری خواهد کرد. لايه برداری را می توان با روش های خانگی انجام داد اما بهترين روش مراجعه به پزشک و استفاده از روش های همچون ميکرودرم و ميکرونيدلينگ است.
 • آب بنوشيد
  نوشيدن آب بهترين راه برای حفظ رطوبت پوست است. به مصرف روزانه حداقل 8 ليوان آب توجه کنيد؛ البته اگر نوشيدن آب برای سلامتی شما مضر نباشد.
 • از لوازم آرايشی مناسب با پوست خشک استفاده کنيد
  لوازم آرايشی نظير پنکک و کرم پودر مستقيماً با پوست در ارتباط هستند. از اين رو انتخاب اشتباه اين محصولات، تاثير مستقيم در سلامتی پوست شما خواهد داشت. از اين رو در زمان خريد اين دو حتماً کرم پودر مناسب با پوست خشک و پنکک مناسب پوست خشک را انتخاب کنيد.
 • به صورت مرتب روتين پوستی را انجام دهيد
  مراقبت از پوست خشک نيازمند استمرار در انجام روتين پوستی است. سعی کنيد تمامی مراحل گفته شده را روزانه انجام دهيد. به خصوص اگر در فصولی از سال هستيد که در منطقه زندگی شما، هوا خشک و سرد است.

کلام آخر

 در اين مقاله به بررسی روش تشخيص نوع پوست پرداختيم. بديهی است که بعد از شناسايی نوع پوست بايد روتين ها و مراقبت های متناسب با آن ها را به کار گيريم تا هميشه پوستی شاداب و صاف داشته باشيم. يکی از مهم ترين اقداماتی که برای حفظ سلامت پوست بايد انجام داد، انتخاب لوازم آرايشی متناسب با نوع پوست است. در انتها يادآور می شويم که لگراند توليدکننده انواع لوازم آرايشی فرمولاسيون دقيقی برای محصولات مناسب با پوست خشک و چرب به کار گرفته است تا در کنار ايجاد زيبايی، سلامت پوست شما نيز حفظ شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *